ŁOWISKO WYGONIN

łowisko wygonin

Jezioro Wygonin położone jest na północnym krańcu Borów Tucholskich, na południe od miejscowości Stara Kiszewa w Obszarze Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich. Całkowita powierzchnia jeziora wynosi 68 ha, długość 2200 m, szerokość 500 m, maksymalna głębokość 24,8 m. Brzegi jeziora są wysokie, a od północy i wschodu zalesione. Na północnym krańcu jeziora znajduje się malowniczo położona wieś Wygonin. Położenie wśród lasów, urozmaicona linia brzegowa, nadzwyczaj zróżnicowane dno, zatopiony las, kapitalnie przezroczysta woda oraz bardzo bogaty rybostan, stanowią o dużej atrakcyjności łowiska – jednym słowem “raj” do wypoczynku oraz wędkowania.

Łowisko nie jest eksploatowane rybacko, dlatego jest w nim tak wiele szczupaków oraz wspaniale ubarwionych okoni. Miłośnikom białej ryby polecamy tłuste leszcze, duże liny oraz bardzo liczne stado karpi niezwykle zacnej wielkości, przekraczające wagę 20 kg. Zwolennikom nocnej przygody polecamy węgorze, które w tej wodzie występują w dużych ilościach, a także…. miętusy! Oddzielnym zjawiskiem są trocie jeziorowe, palie alpejskie i pstrągi tęczowe, dla których najlepszym okresem do łowienia na wędkę jest czas po zejściu lodu (marzec, kwiecień, maj). Znakomicie położona baza nad samym brzegiem jeziora i możliwość korzystania z bardzo bezpiecznych i wygodnych łodzi powoduje, że łowienie ryb na Wygoninie jest dużą przyjemnością.

Jezioro możemy podzielić na dwa akweny – jeden płytszy tzw zatokę, gdzie głębokość nie przekracza 5m. Dno spada wolno, występuje spora ilość zielska. Druga Cześć to akwen znacznie głębszy mocno urozmaicony, dno spada w zależności od stanowisk bardzo stromo nawet do 10m kilkanaście m od brzegu, jak również występują małe spadki i duże  uskoki – tutaj średnia głębokość około 8-10m , maksymalna głębokość to prawie 25m.

Więcej informacji na : http://www.rezerwujlowisko.pl/wygonin.html

Jesteśmy na FB : www.facebook.com/pg/lowiskowygonin/

 

The following two tabs change content below.
Łukasz Kusak

Łukasz Kusak

Administrator
Założyciel, pomysłodawca, administrator i redaktor w jednym. Portal karpiarze.pl to mój drugi dom. Wszelkie informacje w temacie współpracy znajdziesz w zakładce Współpraca lub pod adresem email admin@karpiarze.pl
Łukasz Kusak

Ostatnie wpisy Łukasz Kusak (zobacz wszystkie)

Komentarze

komentarzy

Zobacz również

Leave a Comment