niedziela, 3 grudnia, 2023

KARPIE WCZESNĄ WIOSNĄ – JACEK WÓDKA

DOBÓR MIEJSCA ORAZ PRZYNĘTY

Do karpiowania wczesną wiosną zabieram się dość skrupulatnie. Podstawowe znaczenie ma dobór łowiska. Z reguły nie szukam dużych, polodowcowych zbiorników. Więc na początek idą wody mniejsze zazwyczaj kilkunasto – hektarowe typu stawy, starorzecza, mniejsze jeziora lub wyrobiska. Wybór ten uzależniam z reguły od głębokości. Szukam płytkich, a co z tym idzie, szybciej nagrzewających się zbiorników. Po dokonaniu wyboru zbiornika rozglądam się za miejscem, w którym prawdopodobnie bytują karpie. Przede wszystkim zwracam uwagę na wypłycenia ,brzegi ,okolice trzcinowisk ,zatoki oraz miejsca osłonięte od wiatru. Bardzo duży wpływ na obecność karpi ma nasłonecznienie. Zawsze lokalizuję miejsca o największym nasłonecznieniu. Karp doskonale wyczuwa rejony, w których temperatura jest nawet o 1 stopień wyższa niż w innych rejonach wody. W tych pierwszych ulubionych przez karpie wczesno wiosennych stołówkach pokarm naturalny rozwija się szybciej. Bez dobrego doboru miejscówki nawet najlepsze zanęty i długotrwałe siedzenie nad wodą nie przyniosą nam pożądanego efektu. Przerobiłem temat na własnym przykładzie i przykładzie innych wędkarzy narzekających ,zmieniających kulki z mniejszych na większe i odwrotnie… Dziś wiem, że ogólnie stanowi to efekt złego doboru miejsca. Wczesna wiosna rządzi się swoimi prawami, więc pamiętamy, że nie w każdym miejscu są karpie .

Kolejną kwestia dotyczy doboru przynęt i zanęt. Cały czas sugeruję się tym, aby zanęty oraz przynęta na włosie jak najbardziej przypominały smakiem oraz zapachem przynętę naturalną. W tym przypadku preferuję tzw. „ śmierdziuchy”, czyli wszelkiego rodzaju produkty na bazie nieprzyjemniej dla naszego nosa. Dziś mamy ogromną gamę kulek hakowych od kryla, halibuta,kraba, po ochotkę itd. Z doświadczenia mojego oraz kolegów polecam kulkę hakową THE KRIL STICKY BAITS POP-UP 16MM.Ze względu na ostrożne pobieranie pokarmu przez ryby, o tak wczesnej porze roku nie polecam większych rozmiarów przynęty.

Uciekając od tematu przynęty haczykowej nie zapominamy, czym podnęcić okolice naszego zestawu. Cały czas mówimy o wczesnej wiośnie, więc polecam pokruszone kulki, oraz pellet. Istnieją różne formy podania, ja jednak pokusiłbym się o materiał rozpuszczalny PVA .Najlepszym sposobem jest siatka .Kruszymy do wiaderka około 20-30 kulek, dosypujemy raczej drobnego pelletu od 4-6mm i koniecznie zalewamy LIQIDEM LUB BOOSTEREM. Często robię to w domu, kilka godzin przed wyjazdem nad wodę, aby wszystkie składniki wchłonęły się i przez długi czas oddawały aromaty pod wodą. Jest to bardzo dobra metoda na szybkie łowienie.

W dość ogólny sposób i w skrócie starałem się przybliżyć, jak to jest z karpiami wiosną. Kolejny tekst już wkrótce. Przybliżymy wam inne tajniki wędkarstwa karpiowego. Powodzenia nad wodą.

 Wódka Jacek

 

karp, jacek wódka, wczesna wiosna, wędkarstwo karpiowe, wędkowanie.

 

Zaciekawił Cię artykuł? masz jakieś pytania? – Pisz śmiało w komentarzach, możesz być pewny, że odpowiemy 😉

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły