ROZPOCZĘCIE SEZONU? CZY MOŻE POCZĄTEK PRZYGODY Z?

 

Dla wielu z Was początek sezonu zbliża się wielkimi krokami, i już za kilka tygodni będziecie czekali nad wodą na swoje życiówki, ten wyjątkowy czas może być również wspaniałą okazją do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem karpiowym. Artykuł zostanie poświęcony wszystkim tym którzy chcą dołączyć do wielkiej rodziny karpiarzy już w tym roku!

W gąszczu karpiowych wędzisk – czyli jak to ugryźć. 

Wybór karpiowego wędziska, może spędzić sen z powiek nie tylko początkującym amatorom cyprinusa. Przy obecnym nasyceniu rynku, istnieje ogromna liczba firm wypuszczających co roku nowe modele wędek. Firmy takie jak Anaconda Base, Shimano, JRC czy Fox znane są każdemu miłośnikowi karpia. Czym jednak kierować się przy wybieraniu wędziska aby nie zgubić się w gąszczu modeli i parametrów technicznych? Postarajmy się przedstawić najważniejsze aspekty przy wyborze wędki karpiowej.

Po pierwsze gdzie i jak.

Zastanowienie nad wyborem wędziska, warto zacząć właśnie od miejsca i sposobu planowanego połowu. Brzmi banalnie? Być może, jednak często popełnianym błędem jest zagubienie się w konstrukcyjnych szczegółach, nie odpowiedziawszy sobie wcześniej na pytanie: jak i gdzie planuje łowić? Na forach eksperci prześcigają się w przerzucaniu się technicznymi parametrami, traktując czasem wędkę w oderwaniu od konkretnego łowiska, z którym przyjdzie się nam zmierzyć. Dlatego decydując się na zakup, obejrzyj dokładnie ulubione miejsca i ustal swoje potrzeby, zanim przejdziesz do parametrów i wykresów. To właśnie preferowany typ łowiska, a nie cena czy marka powinien być pierwszym czynnikiem przy wyborze wędziska. Wysoka suma jaką zapłacimy za najnowszy model wędki, w sytuacji złego doboru pod typ łowiska i metodę połowu, nie na wiele się zdadzą.

Konstrukcja

Na temat konstrukcji wędki napisano już wiele. Swego czasu, często poruszanym tematem była kwestia wędek teleskopowych w odniesieniu do zestawów segmentowych. Trzeba przyznać, że chociaż technologia wykonania kompozytów węglowych cały czas idzie na przód, to głównym atutem wędzisk teleskopowych pozostaje ich kompaktowość. Wędziska segmentowe, chociaż trudne w transporcie wciąż pozostają najlepszym wyborem. Dzięki nieporównywalnemu zakresowi pracy oraz mocy jaką jest w stanie wygenerować podczas zarzutu, segmentowce gwarantują wysoką jakość holu. Jeżeli mimo to ograniczają nas możliwości transportowe i musimy zdecydować się na wędkę teleskopową, warto odpowiednio sprawdzić jej parametry, w tym szczególnie, ciężar wyrzutu. Przesadne obciążenie, powyżej 100 g. przy dalekich wyrzutach, może skończyć się uszkodzeniem wędziska. Dobrym wyborem w klasie teleskopów jest seria Shimano Spedmaster, gwarantująca dobrą relacje ceny do jakości. Pamiętajmy jednak, że mając problem z transportem lepszym rozwiązaniem będzie zestaw 3 częściowy. W podobnej klasie możemy kupić wędzisko Daiwa DW, którego parametry zdecydowanie przewyższają teleskopy. Rozwiązaniem problemu bezpiecznego transportu jest też model Cormoran Carp Force, w którym zastosowano nakładkę na spigot dolnego składu wędki. Umieszczony na niej zaczep, umożliwia przełożenie żyłki o transportowanie wędziska z założonym kołowrotkiem i przeprowadzoną żyłką. Takie rozwiązanie daje nam gwarancję bezpiecznego transportu i łatwość w rozłożeniu.

wedka_skladana

wedka_teleskop

Długość i jej zastosowania

Zasadniczo wędziska karpiowe rozciąga się w przedziale od 2,70 m do 3,90. Często można znaleźć te wartości wyrażone w stopach, odpowiednio 9, 10, 12, 14 ft. Jak dobrać długość do mojego łowiska i stylu łowienia? Najpopularniejszymi wędziskami są te o długości 3,60. Wybór ten jest najbardziej uniwersalny i gwarantujący szerokie spektrum połowu. Jeżeli nie specjalizujesz się w określonej technice, lub często zmieniasz łowisko to 3,60 jest idealną długością dla ciebie. W zakresie uniwersalnych wędzisk od lat prowadzi Fox. Szczególnie warty polecenia jest słynny model Fox Warrior S, który występuje w zakresie 12 i 13 stóp, który zadowoli karpiarzy poszukujących wszechstronnego wędziska. Również seria New Generation z Sonika w tym szczególnie model SKS przy 12 stopach długości i z parabolicznym ugięciem, daje szerokie spektrum połowu. Jednak jeśli głównym celem twoich łowieckich eskapad jest wyciąganie z łodzi, dużo lepszym rozwiązaniem będzie długość od 2,70 m do 3,00 m. Taki zakres gwarantuje lepszą manewrowość i elastyczność ruchu przy holowaniu z łodzi. W tej klasie bardzo dobrze przedstawia się JRC, szczególnie model Razor, który przy długości 3 metrów i krzywej ugięcia 2,75lb. daje dużą elastycznej przy holowaniu. Warto mieć na uwadze również kwestie samej motoryki zarzutu, podczas łowienia z wody. Tak samo, jak przy dopasowywaniu wędki pod łowisko, zwróćmy uwagę na parametry techniczne posiadanej łodzi czy pontonu, w tym szczególnie na stabilizację podczas zarzutu. Wyjątkowo długie wędki sięgające do 3,90m dedykowane są karpiarzom o sporym doświadczeniu, pragnącym posłać zestaw odpowiednio daleko z brzegu. Dodatkowe 30 cm pozwala wygenerować większą energię podczas rzutu, a co za tym idzie zdecydowanie poprawia zasięg zestawu.

Krzywa ugięcia

Drugim najważniejszym czynnikiem przy wyborze łowiska, oprócz długości, jest wspomniana już krzywa ugięcia. Rozciągając się na skali od 2 do 3,5lb. charakteryzuje ona ciężar potrzebny do ugięcia szczytówki wędziska. Elastyczność wędki decyduje o jej wykorzystaniu na równi z długością. Dla osób lubiących dalekie wyrzuty, preferowane będą wędziska o dużej sztywności. Dla zestawu powyżej 100 g. dedykowaną wartością jest ugięcie od 3lb. Bardzo dobrze sprawdza się przy tym sprzęt Prologic, którego solidna konstrukcja gwarantuje zwiększoną wytrzymałość. Z drugiej strony jeśli zależy nam na przyjemności z połowu i „czucia” holu, warto zdecydować się na szczytówkę bardziej elastyczną. Chociaż ogranicza zarzut, pozwala ona na odpowiedni przepływ energii kinetycznej, dzięki czemu reakcje na zrywy stają się dużo bardziej płynne. Ciekawymi parametrami w tej klasie może poszczycić się wędzisko Esox Merli, która dzięki strukturalnie wytrzymałemu blankowi, przy swoim ugięciu 2, 75lb. generuje relatywnie daleki poziom zarzutu, przy wysokiej elastyczności. Parametrów jakie należy uwzględnić przy wyborze idealnej karpiówki jest wiele. Oprócz wymienionych niezwykle istotne są również: rodzaj akcji wędziska czy dedykowany ciężar wyrzutu. Zanim jednak zgubimy się w gąszczu technicznych parametrów, pamiętajmy, aby zadać sobie zasadnicze pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję? Odpowiedź na to pytanie, wyznaczy właściwy kierunek do dalszych poszukiwań.

wedki

Kolejną cześć informacji na temat rozpoczęcia sezonu znajdziecie w następnych artykułach tej serii.

Dajcie znać co sądzicie i co jest dla Was najważniejsze podczas wyboru wędziska.

LOGO1

 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły

[lsp_slider slider=first_slider]